FAQ, nebo taky frequently asked questions, často kladené dotazy

nejsem překladatel, nemám státnice z angličtiny, ale snad pochopíte:

Co je kX projekt?

KX projekt je zcela nezávislý vývojářský projekt, jehož záměr je poskytnou zdarma ovladače pro kX-kompatibilní audio karty (K1, K2) pro nejnovější operační systémy. KX projekt je pod vedením Evžena Gavrilova, Maxe Mikhailova a Hanze Petrova .


Je kX ovladač ZDARMA?

Ano, kX ovladač je zdarma a zůstane zdarma. Ačkoliv můžete podporovat vývoj zasláním daru do kX fondu.


Jak mohu instalovat kX ovladače pod Windows 2000 nebo Windows XP?

Systémy Windows 2000 a Windows XP poskytují vlastní přezkoušené ovladače pro některé EMU10KX-založené audio karty. Náš kX audio ovladač nebyl přezkoušený Microsoft (WHQL-ed) a tak je nutná zvláštní instalace. To znamená nejdříve se pokuste nainstalovat pomocí našeho instalátoru KxSetup a pokud tato instalace selže, zkuste návod na instalaci Windows XP (poznámka autora – ve Win XP nemám problémy s instalací Audigy pomocí Kx Setup).


Bude podpora GSIF (Giga Sampler, Studio)?

GSIF není standart (který někdo může následovat), ale po vyjednávat s Nemesys/Tascam, jsme nakonec dostali GSIF popis (pod NDA) a pracujeme na podpoře podpory GigaSampler. V této chvíli nemůže upřesnit, ve které verzi Kx Drivers to bude.


Proč je CPU tak vytížený, když používám kX ASIO ovladače pod Logic?

Měl bys vyzkoušet vypnout nepoužívané ASIO vstupy a výstupy. Logic otevře standartně (defaultně) všech 16 ASIO IN OUT.Proč po - během nainstalování Kx ovladačů mi Windows hlásí: nemáte nainstalované potřebné DLLs.

KX mixer a kX instalátor (Kx Setup) jsou propojeny do určitého Windows DLL, který není součástí systému. Můžete stahovat požadované soubory z domovské stránky kX download, pokud tyto dll nejsou součástí vašeho systému. (pozn. autora stánek – novější plné verze Kx Drivers nakopírují tyto knihovny dll do vašeho systému samy – nemusíte stahovat zvlášť)


Jak mohu odinstalovat kX ovladače? 

Spusť „kxsetup –clean“ z příkazové řádky nebo z nabídky „Start - programy - kX audio driver - uninstal kX audio driver“.


Jaké jsou minimální systémové požadavky pro provoz kX ovladače?

KX ovladač se instalují pouze na systémy Microsoft Windows 98 SE druhá vydání, Windows Milenium, Windows 2000 nebo Windows XP. Alespoň jedna zvuková karta Audigy nebo EMU10K1, nebo E-mu systém APS zvuk. Než začnete s instalací Kx , musíte mít nainstalovaný DirectX 8 nebo vyšší Minimum 32 MB RAM a video karta schopná HiColor (16 bit) nebo TrueColor (24bit).


Proč mi naskakuje následující hláška: 'The ordinal 11 could not be located in the dynamic link library DSOUND.DLL' „ není propojení na knihovnu DSOUND.DLL' ?

Nemáš instalovaný DirectX 8 nebo novější.


Proč mi naskakuje následující hláška: "Error creating input buffer: -2147467263 (#0) [size=4096] ret=-2147467263"?

Musíš nastavit plnou hardwarovou akceleraci zvuku v control panelu.


Proč háže Cubase příčinu neopravitelné chyby (modrá smrt) v souboru emuaps.vxd

Nemáš kompletně odinstalovaný E-mu APS ovladač a odstraněny všechny APS- soubory z o Windows\systém.


Které zvukové karty mohu použít s kX ovladačem?

tyto zvukovky


Budou Kx Drivers podporovat Extigy od Creative Labs?

Ne teď. Extigy není založena na chipech 10K1 nebo 10K2 a navíc komunikace probíhá přes USB.

Pod kterým systémem mohu použít kX ovladače?

A. KX ovladač je vytvořen jako WDM (Windows Driver Model a je proto kompatibilní a následujícími Microsoft Windows operačními systémy: Windows XP, Windows 2000, Windows 98 (je druhá vydání SE), a Windows Me. Windows NET server 2003 může také být podporován, nebyl ověřený. Windows 98 (první vydání) nebudou podporovat, protože tento systém namá podporu pro WDM ovladače (v1.1 nebo pozdější). 

Proč bych měl používat Kx ovladače místo těch, které jsem dostal k mé zvukové kartě?

KX ovladač by měl uspokojit vlastní specifické potřeby, ačkoli nemáš co ztratit, když je vyzkoušíš a vyzkoušíš je. KX ovladač je součástí nezávislého rozvojového projektu, nabízí stejně ne-li více než funkce zahrnuté v původních ovladačích od výrobce. Ve skutečnosti je kX ovladač neustále aktualizovaný a vylepšovaný, s častější podporou pro ostatní aplikace

hlavní výhody:

menší download / software zabere méně prostoru na disku
skin na mixer si můžeš vytvořit nebo stáhnout
API je otevřený -- SDK, dokumentace a zdrojový kód dostupný pro stahování 
zkušení uživatelé mohou psát vlastní efekty a pluginy (zásuvné moduly – efekty) 
open API připouští vývoj mixéru a použití pro další software


lepší funkčnost

lepší DSP podpora [hardwarová-akcelerace zvukových efektů] 
prakticky neomezené možnosti směrování signálu (signal routing)
kompletní a flexibilní kontrola nad hardwarem 
přímé ne-přerušené SPDIF nahrávání z optických, koaxiálních a CDSPDIF zdrojů
lepší podpora ASIO (min 2,66 ms)

ASIO podpora 
pro všechny 10k1 & 10k2-založené karty
plná podpora ASIO v2 

lepší podpora MIDI

kontrola DPS efektů přes VSTi a Kx Controls 
široká podpora MIDI CC 
podpora Sound Font 2.01. a AWE NRPN


Jsou kX ovladače směrovány na hudebníky nebo hráče her nebo pro oba?

V současnosti jsou Kx Drivers zaměřeny na muzikanty, a zvláště pro ty, kteří chtějí ze svojí zvukovky dostat maximum. Do budoucnosti budou vývojáři Kx ovladačů myslet na hráče a budou se snažit implementovat funkce EAX a podobné (pozn. autora NESMYSLY)

Má kX ovladač podporu ASIO, popř. ASIO v2?

ASIO v2.0 - plná podpora, ačkoliv některé rysy ASIO2 nejsou plně zrealizovanými kvůli limitaci hardwaru. 24-bits ASIO podpora je plánovana pro obojí 10k1 a 10k2 co nejdříve (pro 10k2 zpočátku, potom by měl následovat 10k1).


Jak velká latence (zpoždění) se dá očekávat?

Minimum očekávané u ASIO latence je 5.33 ms (a možná i 2.66 ms, v závislosti na nastavení hardwaru/software). (pozn. autora stránek „Já jedu s Cubase s efekty na cca 3 audio tracky a 2-3 VSTi na 5,33ms, ale pokud chci vyzkoušet 2,33 ms , není problém s jedním – 2 nástroji)

Jaká latence se dá přepokládat s programem Cakewalk Sonar?

KX ovladač je kernel streaming WDM ovladač, a může být očekávána latence nižší než 10 ms s použitím Cakewalk Sonar. (v závislosti hardwaru/software nastavení).

Obsahuje kX ovladač podporu DirectX?

Aktuálně: DirectSound2D je plná podpora a DirectSound3D je zatím podporován softwarově. Rádi bychom v tomto směru přivítali zkušeného programátora.


Podporuje kX ovladač větší množství zvukových karet? Kolik?

Vícenásobné zapojení karet s chipy EMU10K1 a EMU10K2 je vskutku podporávno tímto ovladačem. Teoreticky, neomezené množství karet, ale ve skutečnosti je omezení počtem PCI slotů základní desky. Jakákoliv kombinace EMU10K1 a/nebo EMU10K2- karty mohou být užívány s kX ovladačem (spolu s kartou a ovladačem jiných výrobců).


Mohu použít SoundFonts s kX ovladačem?

Ano, SF2 může být nahráno do RAMky buď přes hostitelskou aplikaci (Cubase, Cakewalk, Fruit Loops…) nebo přes kX panel – Soud Fonts. Zatím jsou podporovány zvuky SF2.
SF1 (SBK) se přeci snadno dají konvertovat do SF2.


Je součástí kX ovladačů i control panel pro Sound Fonty?

Ano, kX mixer zahrnuje SoundFont ovládací panel, který umožňuje načtení do paměti a vymazání z paměti SoundFonty. 

Mohu použít Vienna SoundFont editor s kX ovladači?

A. Nynější kX ovladač verze poskytuje podporu pro Vienna SoundFont editor (s výjimkou wave přehrání nahraného záznamu).


Mohu použít na Alive SoundFont editor s kX ovladači?

Není plně kompatibilní s kX ovladači. Zvažuje se tato funkce.

Je sample playback limitovaný 32 MB? 

SoundFont sample nahraného záznamu je omezen 32MB zvukového záznamu, ačkoli SoundFonts větší než 32MB může být nahrán.


Mohu použít standardní Windows mixer s kX ovladačem?

Základní funkce Windowsovského mixáku jsou zprovozněny, ačkoli audio mixer (kX míchadlo) obsažený v ovladači připouští přístup k mnoha více rysům. Windowsovský mixér funguje: Master, Wave a Synth přehrání nahraného záznamu a záznam. Line In – vstup je také podporován v důsledku používání TV karet.
Obsahuje balík kX také svůj vlastní mixer?

Ano, kX ovladač zahrnuje propracovaný audio mixer, kX mixer.

Jaké má kX mixer vlastosti? Mohu zálohovat veškerá nastavení?

KX mixér zahrnuje regulace hladiny všech vstupů a výstupů, plná kontrola nad AC97 Codec, oddělené regulace hladiny nahrávání, volitelný digitální výstup atd, atd KX mixer podporuje uložení, nahrání, obnovu…


Jsou DSP efekty podporovány kX ovladačem?

Ano, kX ovladač podporuje DSP efekty, při defaultním nastavení jsou Chorus a Reverb standartně nastaveny(možno okamžitě použít v daném seqenceru – stopě bez dalších nastavování).

Obsahuje kX ovldač efektový (DSP) ovládací panel?

KX mixer zahrnuje DSP ovládací panel, dovolující úpravy, ukládání, editaci a vymazání z paměti DSP efekty. Příkazová řádka je také obsažena v kX ovladačích dovolující přímý přístup pro mnoho funkcí.

Obsahuje kX ovladač také efektový panel?

Ano, ve skutečnosti všechny efekty obsažené v kX ovladači jsou nově naprogramované DSP efekty. Aktuálně, Reverb Lite, Stereo Chorus, Delay, Overdrive, M4Tube (TubeSound), Chorus, AutoWah, CL Reverb, ProLogica, RingMod, Eq10a, APS Flanger, APS AutoWah, Stereo/Mono Vocoders, Overdrive2, Encode4, APS Fuzz, Stereo Mix, Mono Mix, Pan, Pan x2, EQ Bandpass, EQ Highpass, EQ Highshelf, EQ Lowpass, EQ Lowshelf, EQ Notch, EQ Peaking, Frequency Splitter a Timbre effects jsou obsažené v kX ovladači; další efekty budou k dispozici v blízké budoucnosti.

Mohu já sám programovat DSP efekty pro použití s kX ovladačem?

Ano, kX ovladač balík zahrnuje DSP kompilátora a loader, dovolující zkušeným uživatelům programovat jejich vlastní DSP efekty.


Kde se mohu dozvědět více, popř. jakou podporu nabízí programátoři KxProjektu?

KX Forum umožňuje uživatelům radit, dotazovat se, poskytovat různé tipy, odkazy nebo informace.

Pozn. autora stránek: Toto je jen část sekce FAQ (frequently asked question – časté dotazy). Pokud máte další dotazy, připomínky, nebo jste jen zvědaví, co je nového, navštivte www.kxproject.com, fórum)